bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Rozrywka

  • 28 stycznia 2017
  • wyświetleń: 4636

Udany rok Teatru Lalek Banialuka: zaprezentowano 446 spektakli

W 2016 roku Teatr Lalek Banialuka zaprezentował 446 przedstawień, w tym 39 spektakli zaproszonych do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. Jest to imponujący wynik, który z pewnością zasługuje na uwagę tym bardziej, że łączna liczba widzów uczestniczących w tych widowiskach to ponad 82.000.

"Chłopiec z gwiazd" w Teatrze Banialuka
"Chłopiec z gwiazd" w Teatrze Banialuka · fot.


Bielski teatr lalek od lat cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności. Do Banialuki stale przychodzą najmłodsi mieszkańcy całego regionu, dla których jest to nierzadko pierwszy kontakt z teatrem. Urozmaicony repertuar, w którym rokrocznie znajduje się ponad dwadzieścia tytułów dla odbiorców w każdym wieku, sprawia, że widzowie dorastają w murach teatru, a następnie z sentymentem przyprowadzają do niego swoje dzieci.

Taka tradycja zobowiązuje. Repertuar Banialuki, w dużej mierze opiera się na inscenizacjach najwybitniejszych utworów z kanonu literatury dla dzieci, które najczęściej są interpretowane przez pryzmat współczesności. Nie brakuje więc tak popularnych tytułów jak „Kopciuszek” czy „Calineczka”. Jednocześnie, co jakiś czas, twórcy widowisk przypominają mniej popularne teksty jak np. zrealizowane w 2016 roku przedstawienia: „Chłopiec z gwiazd” Oscara Wildea w reżyserii Olega Żugżdy i „Szklana Góra” Bogumiły Rzymskiej w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego. Wszystkie widowiska nie tylko podejmują istotne tematy, ale także wykorzystując rozmaite formy lalkowe i plastyczne kształtują i rozwijają dziecięcą wyobraźnię oraz wrażliwość na piękno. Także, młodzież i dorosłych widzów Banialuki, przyciąga do teatru lalek, jego plastyczny rodowód oraz nietuzinkowa, często zaskakująca i niejednoznaczna scenografia.

"Trzy świnki" w Teatrze Banialuka
"Trzy świnki" w Teatrze Banialuka · fot.


W 2016 roku repertuar teatru skierowany do starszej publiczności wzbogacił się o nowy tytuł: „Zieloną Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w reżyserii Pawła Aignera. Mistrzowsko zagrany kabaretowo-muzyczny spektakl, w którym znalazły się teksty sprzed ponad sześćdziesięciu lat, zaskakuje aktualnością. Na uwagę zasługują w nim także scenografia i groteskowe, wykonane z niezwykła dbałością o szczegóły lalki autorstwa Pavela Hubički.

Spektakle Banialuki można zobaczyć na rozmaitych festiwalach, ogólnopolskich przeglądach i występach gościnnych. W 2016 roku, jako jeden z ośmiu wyselekcjonowanych teatrów dla dzieci i młodzieży, gościł na Małych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Ponadto bielski teatr lalek uczestniczył m.in. w Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA w Rzeszowie, Festiwalu Teatrów dla Dzieci - Kraków 2016, 18. Letnim Ogrodzie Teatralnym w Katowicach. Przedstawienie „Księga dżungli” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel w reżyserii Ewy Piotrowskiej pokazywano także podczas Międzynarodowego Festiwalu Współczesnego Teatru Lalek dla Dzieci i Dorosłych BÁBKARSKÁ BYSRICA TOUR 2016 w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) gdzie otrzymało II Nagrodę Jury Dziecięcego. Ponadto spektakl ten jest Finalistą XXII Ogólnopolskiego Konkursu Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a autorka ruchy scenicznego Ewelina Ciszewska otrzymała w tym konkursie nagrodę za choreografię.

"Szklana Góra" w Teatrze Banialuka
"Szklana Góra" w Teatrze Banialuka · fot.


Poza działalnością repertuarową Banialuka organizuje zajęcia z edukacji teatralnej. Zwiedzanie „magicznych miejsc teatru” oraz rozmaite warsztaty (m.in. teatralne, animacji, aktorskie, teatru cieni) prowadzone przez artystów Banialuki cieszą się dużym zainteresowaniem - w 2016 roku odbyły się łącznie 152 takie spotkania. Dodatkowo w ubiegłym roku oferta ta została wzbogacona o projekt teatralno-edukacyjny autorstwa Włodzimierza Pohla „Trzy świnki czyli magia teatru”.

Rok 2016 był dla Banialuki bardzo udany. W nowym roku teatr świętować będzie jubileusz 70-lecia w związku z tym, nie tylko przygotuje dla swoich widzów kolejne premiery, ale też kilka niespodzianek.

"Zielona Góra" w Teatrze Banialuka
"Zielona Góra" w Teatrze Banialuka · fot.


Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

43-300 Bielsko-Biała
ul. Mickiewicza 20

tel. 033 815 09 14
tel. 033 822 10 46
tel. 033 822 10 47
fax 033 815 09 14

BM / bielsko.info, źródło: Teatr Lalek Banialuka

REKLAMA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.