bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Rozrywka

  • 16 kwietnia 2017
  • 14 maja 2017
  • wyświetleń: 4684

Grosze grają rolę w Teatrze Lalek Banialuka

Za nami:

13 maja, już po raz trzeci, obchodzony będzie Dzień Teatru Publicznego, któremu towarzyszy ogólnopolska akcja, finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego „Bilet do teatru za 500 groszy”.

Spektakl "Zielona Gęś" w Banialuce
Spektakl "Zielona Gęś" w Banialuce · fot.


W tym roku w akcji weźmie udział 97 teatrów, z 38 miast, które łącznie zaprezentują 98 spektakli. Pokazy, na które bilet wstępu będzie można kupić za symboliczne 5 zł będą organizowane w dniach 13-20 maja. Jest to szansa i zachęta do odwiedzenia teatru, zwłaszcza dla tych, którzy na co dzień z różnych powodów rzadko korzystają z oferty teatralnej.

Teatr Lalek Banialuka włączył się w ogólnopolskie obchody Dnia Teatru Publicznego. W niedzielę, 14 maja o godzinie 18.00 zaprezentuje spektakl dla młodzieży i dorosłych „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w reżyserii Pawła Aignera. Bilety na pokaz w ramach akcji „Bilet za 500 groszy” będzie można kupić wyłącznie 13 maja od godziny 9.00 do 20.00 (lub do wyprzedania biletów) w kasie teatru. Jedna osobo może kupić maksymalnie dwa bilety.

Spektakl "Zielona Gęś" w Banialuce
Spektakl "Zielona Gęś" w Banialuce · fot.


„Zielona Gęś”, przedstawienie nagrodzone Złotą Maską za reżyserię, łączy w sobie rozmaite formy teatralne, co koresponduje z charakterem pierwowzoru, który był inspirowany teatrami i teatrzykami różnych stylów i epok. Obok aktorów w żywym planie, zobaczyć można groteskowe, wykonane z niezwykła dbałością o szczegóły lalki przedstawiające: Hermenegildę Kociubińską, Psa Fafika, Osiołka Porfiriona, Piekielnego Piotrusia, Alojzego Gżegżółkę i Profesora Bączyńskiego.

Reżyser i autor scenariusza Paweł Aigner (spośród dziesiątków utworów Gałczyńskiego) dokonał niełatwego wyboru tekstów i wraz ze scenografem Pavelem Hubičką, kompozytorem Piotrem Klimkiem oraz zespołem Banialuki stworzyli przedstawienie, które przenosi widzów w surrealistyczną przestrzeń kabaretu. W tym nieco zdezelowanym, kawiarniano-artystycznym świecie atmosfera powojennej Polski miesza się z duchem współczesności.

Spektakl grany w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji „Bilet do teatru za 500 groszy”, która finansowana jest z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

43-300 Bielsko-Biała
ul. Mickiewicza 20

tel. 033 815 09 14
tel. 033 822 10 46
tel. 033 822 10 47
fax 033 815 09 14

BM / bielsko.info, źródło: Teatr Lalek Banialuka

REKLAMA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.