bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Rozrywka

  • 2 października 2017
  • wyświetleń: 1626

[ZDJĘCIA] Zmodernizowano filię Książnicy na os. Grunwaldzkim

28 września odbyło się otwarcie zmodernizowanej Filii Integracyjnej przy ulicy Tadeusza Rychlińskiego 20 w Bielsku-Białej. W działaniach Książnicy Beskidzkiej jednym z głównych priorytetów są przedsięwzięcia na rzecz osób niepełnosprawnych.

Filia Książnicy Beskidzkiej po modernizacji · fot.


Modernizacja placówki została przeprowadzona dzięki środkom finansowym pochodzącym z grantu z programu operacyjnego "Infrastruktura Kultury", którego wartość wynosiła 58.900 zł, z czego dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosiła 45.000, a wkład własny - środki z budżetu gminy Bielsko-Biała to 13,9 tys. zł.

W ramach modernizacji dokonano zakupu: sprzętu komputerowego, skanera z syntezatorem mowy, drukarki brajlowskiej z oprogramowaniem, zestawu mebli (regały na audiobooki, stoliki, pufy, biurka, szafa), zestawów terapeutycznych, tablicz akcesoriami, lamp, urządzenia do oprawy książek wraz z okładkami foliowymi.

Ponadto Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który jest zarządcą budynku wykonał na własny koszt wymiany okien.

Filia Książnicy Beskidzkiej po modernizacji · fot.


Głównym celem działania tej filii jest obsługa czytelnika niepełnosprawnego, ale także pozostałych czytelników, zwłaszcza zamieszkałych na osiedlu Grunwaldzkim. Oprócz gromadzenia materiałów bibliotecznych w tradycyjnej formie papierowej tj. książki, filia ta specjalizuje się w gromadzeniu materiałów z przeznaczeniem dla osób niedowidzących i niewidomych.

Są to głównie kasety magnetofonowe, chociaż coraz mniej wypożyczane, ale przede wszystkim audiobooki, książka cyfrowa, książki z dużymi literami. W zbiorach Książnicy Beskidzkiej - Filii Integracyjnej - w tej chwili zgromadzono ogółem 34.154 różnorodnych materiałów bibliotecznych, w tym prawie 8000 audiobooków, 1600 pozycji książki cyfrowej oraz 200 książek z dużymi literami przeznaczonych dla tej grupy czytelników. W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych „Larix”, Filia dysponuje 9 sztukami urządzeń Czytak do odtwarzania książki cyfrowej, która jest udostępniana czytelnikom niedowidzącym i niewidomym.

Filia Książnicy Beskidzkiej po modernizacji · fot.


Filia Integracyjna realizuje również wiele przedsięwzięć edukacyjnych, informacyjnych kierowanych do różnych grup czytelniczych, starając się aby w projektach tych uczestniczyły zawsze osoby niepełnosprawne. Co roku realizowany jest program "Zobaczmy siebie", finansowany ze środków budżetu miasta.

Filia ta w sposób stały współpracuje z Polskim Związkiem Niewidomych - Kołem w Bielsku-Białej, organizując cyklicznie spotkania, konkursy czytelnicze dla tej grupy odbiorców. Współpracuje także z różnymi organizacjami, stowarzyszeniami skupiającymi osoby niepełnosprawne, a także z domami pomocy społecznej.

Filia Książnicy Beskidzkiej po modernizacji · fot.


Po oficjalnym otwarciu Filii odbyło się spotkanie autorskie Jaśka Meli. Jasiek Mela to polski podróżnik i działacz społeczny. Najmłodszy w historii zdobywca biegunów - północnego i południowego w ciągu jednego roku. Pierwszy niepełnosprawny, który dokonał takiego wyczynu.

ab / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.