bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Rozrywka

  • 4 kwietnia 2018
  • 17 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 1388

Spotkanie z podróżnikiem Mateuszem Waligórą

Za nami:

17 kwietnia o godzinie 20.00 w bielskim pubie Grawitacja Caffe odbędzie się spotkanie Mateuszem Waligórą, podróżnikiem, który odbył wiele wyczynowych wypraw w najbardziej odludne rejony naszego globu, przemierzając je pieszo, na rowerze lub w rakietach śnieżnych.

Mateusz Waligóra · fot.


Mateusz Waligóra pokaże nam miejsca na obu półkulach, gdzie odbył najpiękniejsze trekkingi w swoim życiu. Podczas prelekcji zobaczymy potężne lodowe ściany boliwijskiej Kordyliery Królewskiej, dotrzemy do himalajskiej bazy położonej u stóp majestatycznych gór, a na rakietach śnieżnych przemierzymy norweski płaskowyż Hardangervidda.

Na bielskim Wachlarzu nie zabraknie też slajdów z ostatnich wypraw realizowanych w ramach reporterskiego projektu "Before It Is Gone", który dokumentuje miejsca i kultury, które obecnie ulegają nieodwracalnym przemianom. Waligóra, który jest współautorem tego projektu, zwróci nam uwagę na problem topniejących andyjskich lodowców przez pokazanie wyprawy, którą odbył siecią inkaskich dróg królewskich Qhapaq Ñan, a poprzez marsz po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach Indyjskich pokaże życie regionu o tej samej nazwie, który na wiele miesięcy jest odcięty od świata, a droga, która tworzy się z zamarzniętej rzeki to dla lokalnych mieszkańców z jednej strony odwieczny rytuał, z drugiej - jedyna forma dostania się do szkoły, pracy czy lekarza.

Mateusz Waligóra · fot.


Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Lecz wymaga wcześniejszej rejestracji na: spotkaniewachlarzbb.konfeo.com/pl/groups

Mateusz Waligóra to specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata - Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi - Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata - Salar de Uyuni w Boliwii. Za swoje wyprawy wyróżniany jest na największych polskich festiwalach podróżniczych. Jest także jedynym polskim współlaureatem grantu eksploracyjnego Polartec Challenge. Na co dzień stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. W 2017 roku na rynku nakładem wydawnictwa Agora pojawiła się książka: 'TREK' nagrodzona tytułem "Książka Górska Roku" w kategorii "Przewodniki i poradniki górskie" na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Fotografie z wypraw można odnaleźć na stronie www.mateuszwaligora.com

Mateusz Waligóra · fot.


Wachlarz to społeczność podróżników i reporterów. Podczas organizowanych przez nas wydarzeń opowiadamy o świecie, szkolimy i prowadzimy warsztaty. Wachlarz to nie tylko coroczny festiwal we Wrocławiu, ale też cykliczne spotkania w różnych miastach Polski, które są platformą debaty i wymiany myśli naszej społeczności z podróżnikami. Więcej informacji na: wachlarz.pl/

Wachlarz jest częścią Outriders, wydawcy serwisu outride.rs/ Naszą misją jest działanie na rzecz rozwoju obiektywnego i rzetelnego dziennikarstwa.

Pub Grawitacja Caffe

43-300 Bielsko-Biała
ul. Wzgórze 3

kom. 0 607 433 175

ab / bielsko.info

REKLAMA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.