bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Rozrywka

  • 5 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 3574

Zmarł Mieczysław Hańderek - bielski artysta, twórca rzeźb miejskich

We wtorek 3 kwietnia 2018 roku w Krakowie w wieku 88 lat zmarł Mieczysław Hańderek, artysta znany z realizacji rzeźbiarskich, które trwale wrosły w pejzaż miast na południu Polski. Wiele z nich zdobi obiekty sakralne. Szczególnie zapamiętają Mieczysława Hańderka bielszczanie, którzy na co dzień mijają jego rzeźby, m.in. fontannę na placu Bolesława Chrobrego, małego satyra w niszy muru zamkowego czy rzeźbę w parku Słowackiego obok Bielskiego Centrum Kultury.

Artysta przez większą część życia związany był z Bielskiem-Białą. Znana była jego pracownia w domu w Straconce. W 1999 roku za całokształt twórczości otrzymał "Ikara", nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury.

Mieczysław Hańderek urodził się 10 grudnia 1930 roku w Bielsku-Białej. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Konrada Srzednickiego w 1962 roku. Od 1962 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Artysta znany był przede wszystkim jako rzeźbiarz, choć realizował się również jako malarz i grafik.

Autor wielu zrealizowanych projektów rzeźbiarskich, m.in. pomników związanych z wojną obronną w 1939 roku - w Wiśle, Węgierskiej Górce i Rajsku. Był cenionym autorem ołtarzy oraz wystroju kościołów, m.in. w Katowicach, Rajsku, Wrocławiu i Ustroniu. Tworzył niewielkie rzeźby wpisane w pejzaż Bielska-Białej. Realizował także płaskorzeźby - najbardziej znane ozdobiły m.in. zajazdy "Klimczok" w Warszawie i Bielsku-Białej, winiarnię na bielskich Podcieniach, aulę Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i aulę cieszyńskiej filii UŚ.

Fontanna na Placu Chrobrego
fot.


Był autorem kilku wystaw indywidualnych, w tym także w Malmö w Szwecji oraz wielu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. W 2004 roku w Galerii Bielskiej BWA miała miejsce duża monograficzna wystawa twórczości Mieczysława Hańderka, której towarzyszył bogato ilustrowany katalog z reprodukcjami dzieł artysty. W 2014 roku swoją najnowszą rzeźbę w drewnie pt. "Czekając na cud" przedstawił w 3. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych. Rok później uczestniczył w wystawie związanej z 70-leciem obecności ZPAP w Bielski-Białej "Kochajmy naszych artystów", na której zaprezentował swoją rzeźbę w brązie z 1995 roku pt.
"Halny".

Pogrzeb Mieczysława Hańderka odbędzie się w poniedziałek 9 kwietnia 2018 roku o godz. 9.40 w sali pożegnalnej cmentarza komunalnego w Krakowie, ul. Powstańców 48 (Prądnik Czerwony).

ab / bielsko.info

REKLAMA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.