Ogoszenia Bielsko-Biaa Ogoszenia Bielsko-Biaa

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Rozrywka

  • 25 listopada 2018
  • wyświetleń: 1210

Opowieści o Indiach w Domu Kultury w Olszówce

21 listopada w Domu Kultury w Olszówce odbyła się prelekcja pana Dariusza "Dzidy" Czerniaka o Indiach pt. "Maharasztra. Krajobraz kulturowy Ghatów Zachodnich".

Opowieści o Indiach w Domu Kultury w Olszówce
Opowieści o Indiach w Domu Kultury w Olszówce · fot.


Ghaty Zachodnie, inaczej Sahjadri, to pasmo gór zrębowych na Półwyspie Indyjskim, biegnące wzdłuż wybrzeża Morza Arabskiego na krawędzi wyżyny Dekanu. Ich północna część położona jest w indyjskim stanie Maharasztra, trzecim pod względem powierzchni, drugim co do ilości ludności, pierwszym w produkcji dochodu narodowego i najważniejszym dla kultury duchowej Indii.

Podczas prelekcji podróżnik opowiadał o skalistych wzgórzach, zwieńczonych pozostałościami średniowiecznych fortów, będących świadkami opiewanych w folklorze lokalnym walk Ćhatrapatiego Śiwadźiego - założyciela imperium Marathów. Przedstawił życie mieszkańców wsi i miasteczek, okolicach znanych ze starożytnych mitów indyjskich i związanych z życiem wielkich świętych Maharasztry, a także o świątyniach, których znaczenia dla duchowości mieszkańców Indii nie da się przecenić. Naszą podróż wzdłuż gór zakończył prezentacją ze Światowego Festiwalu Kultury Duchowej.

Opowieści o Indiach w Domu Kultury w Olszówce
Opowieści o Indiach w Domu Kultury w Olszówce · fot.


Panu Dariuszowi „Dzida" Czerniakowi dziękujemy za przyjęcie zaproszenia oraz życzymy wielu sukcesów, a przede wszystkim radości w realizacji dalszych planów zawodowych.

Kolejne spotkanie podróżnicze w Domu Kultury w Olszówce już w nowym 2019 roku!

new / bielsko.info, źródło: Dom Kultury w Olszówce

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA